Originally posted by Staz
People are going livid about power backs trucking DTs, about DTs flying around like mosquitos, about OTs being able to fend off Speed Rushing DEs as if their little skipping school girls. The solution is obvious. Make certain players' skills hindered. How do we do this?
Solution A: Limit Players Effectiveness by Position DENIED
-Why I don't like this approach: Just because a player is at the LB position shouldn't mean he can't be as strong as a DE. Some DEs are in the 250lb range, while some LBs are in the 250lb range. Limiting a players abilities based on his POSITION is not the way to go about it
Solution B: Put Positional Caps on Skills DENIED
-Why I don't like this approach: Not only would this require a large reworking of the current players, but it's just putting a band-aid on a larger issue. 100Speed on any player shouldn't be the same.
Solution C: Weight Caps on Skills Maybe
- Why I don't like this approach: If this was Day 1, I'd be all for it. However, there are already THOUSANDS upon THOUSANDs of players that have been created without these caps. To implement them now would cause tremendous problems with interaction between current and new players. This would be insanely complex to figure out, and implement. Adding a simple formula to the SIM seems to be the way to go. See: Solution D
Solution D: Make Weight a Larger Factor in Physical Skills BINGO
-Why I like this approach: It factors into real life as well. A 300lb OL isn't going to be as quick or evasive as a 215lb HB, but at the same time, that 215lb HB isn't going to hit as hard as the 265lb DE. Yes, there are players who break this mold in real life, and that's something we can't always emulate. However, 100 Strength shouldn't be the same across the board. The simplest, and most logical way to do this is to make Speed, Agility, Jumping and Strength all hindered or increased by weight.
Maybe something like this?
100 Speed
Heavy-------------------------------------------Light
Slow-----------------Average-----------------Fast
100 Strength
Heavy-------------------------------------------Light
Powerful------------Strong---------------Average
100 Agility
Heavy------------------------------------------Light
Clumsy--------------Average--------------Quick
As you can see in almost every real life situations, the heavier players are generally slower and less "agile". Sure, linemen might have good footwork, but are they as quick with their movements as HBs? No. Why is that? It's not because of the position their in, but rather their size.
It has been said that weight plays a factor in things already, but it's obviously not enough. A 350lb C with 100 Strength should be MUCH stronger than a 180lb WR with 100 Strength, while the WR should be MUCH faster with 100 Speed than should the C.
Issues that Might Arise:
Originally posted by MVCoach91
Well
2 ways to fix weight for those in season 1 who did not know it would be an issue
1. Allow incremental weight training
2. Allow them 5 re rolls on weight
If they find one weight they like cool beans, but would force them to think about it before they just re roll
but limiting to 5 would keep them from going until they hit a certain weight
I think that #2 could be applicable to ALL players, no matter what season. Would weight then need to be a separate roll when creating a player?
Originally posted by SikoraP13
Originally posted by Staz
Originally posted by SikoraP13
As long as you implement a training system to alter weight in small increments, +1
This is a possibility. Maybe some off season type deal?
I was thinking something more along the lines of 10TPs (5 days) = +/- 3-5 lbs
--My Thoughts: I like this, but at the same time I don't like this idea. The reason I'm not fond of it, it due to gaining weight during the season. It's very tough to GAIN weight while actually in a competitive season. Weight loss is much less difficult, so that I could see, but weight GAIN is usually achieved during the offseason. If we could move this to then, and reduce the cost (or even add a different option), that would be ideal
Plus, I think that the more weight you gain, the lower the gains you'll make. Very similar to training as it is. If you're on the lighter end of the scale for your position, weight gains will be larger. However, if you're on the heavier side, weight gains will be slower. Eventually, gains will be so minimal (1lb?) that it's not even worth the effort. This would make sense and fit in with reality as well. When initially beginning to 'bulk up', people often find it a little easier. However, the longer they go, the slower the gains, to the point where they're doing whatever they can to 'squeeze' out the pounds.
Should go for weight loss as well. Heavier = Easier, Lighter = Harder. This could easily prevent people from training their RB up to 280lbs and putting him as a power back.
Problem:Originally posted by Deathblade
Late to the party...but this would make builds stupid.
O-Linemen with 100 blocking, 100 strength, 60 agility, and 50 speed after this change, would need to have 70 blocking, 70 strength, 90 agility, 70 speed just to be like they are now. It doesn't make builds more realistic, it forces builds to be less realistic.
Solution:Originally posted by Staz
Actually, why don't we make a curve? The higher the skill, the more effect weight has upon it, but the lower it is, the less weight effects it? That way, your 48 speed C isn't running around as if he's got 30 speed. The curve will make it as if he's got 45 speed, or something to that sorts.
Then, the higher you pump the skill, the more of an effect it has?
Here's how I see the formulas working out:
Formula for Speed
x =weight
(attribute-45)=A%
A%(x-180)x .167=y%
100%-y%=z%
attribute x z=final score
180lb WR @ 90 Speed
(90-45)=45%
45%(180-180)*.167=0%
100%-0%=100%
90*1 = 90
"True" Speed = 90
225lb LB @ 90 Speed
(90-45)=45%
45%(225-180)*.167=3.38175%
100%-3.38175%=96.61825%
90*.9661825=86.956425
"True" Speed = 86.9...
275lb DE @ 90 Speed
(90-45)=45%
45%(275-180)*.167=7.13925%
100%-7.13925%=92.86075%
90*.9286075=83.574675
"True" Speed = 83.5...
325lb C @ 90 Speed
(90-45)=45%
45%(325-180)*.167=10.89675%
100%-10.89675%=89.10325%
90*.8910325=80.192925
"True" Speed = 80.1...
(Smaller numbers obviously lead to less of a 'hit')
Formula for Agility
x =weight
(attribute-60)=A%
A%(x-180)x .167=y%
100%-y%=z%
attribute x z=final score
180lb WR @ 80 Agility
(80-60)=10%
10%(180-180)x .167=0%
100%-0%=100%
80 x 100% = 80
"True" Agility = 80
225lb LB @ 80 Agility
(80-60)=10%
20%(225-180)x .167=1.503%
100%-1.503%=98.497%
80 x 98.497% = 78.7976
"True" Agility = 78.7...
275lb DE @ 80 Agility
(80-60)=10%
20%(275-180)x .167=3.173%
100%-1.503%=96.827%
80 x 98.497% = 77.4616
"True" Agility = 77.4...
325lb C @ 80 Agility
(80-60)=10%
20%(325-180)x .167=4.843%
100%-4.843%=95.157%
80 x 95.157% = 76.1256
"True" Agility = 76.1...
Perhaps make it a slightly heavier curve? Could change the x-60 to x-55?
Formula for Jumping
x=weight
(x-240)x .167=y
100-(y)=z%
attribute x z%=A
A x 55 = B= jumping height
B+ height (in inches) = jumping radius
180lb 6'0" WR @ 70 Jumping
(180-240)x .167=-10.02
100-(-10.02)=110.02%
70 x 110.02%=77.014
77.014% x 55"=42.3577"
42.357" + 72" = 114.3577"
Vertical = 42.3577
Radius = 114.3577
240lb 6'0" LB @ 70 Jumping
(240-240)x .167=0
100-(0)=100
70x100=70
70%x 42"=38.5"
38.5" + 72" = 110.5
Vertical = 38.5
Radius = 110.5
310lb 6'0" C
(310-240)x .167=11.69
100-11.69=88.11%
70 x 88.11=61.677
61.677% x 42"=33.92235"
33.92235 + 72" = 105.92235
Vertical = 33.92235
Radius = 105.92235
That's with the assumption that the "average" vertical on the high end of the scale is 42" or 70 jumping. Many receivers are around 60 jumping, which is slightly less, obviously. This would most likely put more WRs in the high 30's, which is about right in comparison to real life. I think?
Formula for Strength
x=weight
-(x-300)x .167=y%
100%-y%=z%
attribute x z%= final score
180lb WR @ 100 Strength
-(180-300)*.167=20.04%
100%-20.04%=79.96%
100* 79.96%= 79.96
"True" Strength = 79.96
225lb RB @ 100 Strength
-(225-300)x .167=12.525%
100%-12.525%=87.475%
100*87.475%=87.475
"True" Strength = 87.475
275lb DE @ 100 Strength
-(275-300)x .167=4.175%
100%-4.175%=95.825%
100*95.825%=95.825
"True" Strength = 95.825
Now, the 325lb C will be over 100 strength with this, so maybe there is a "cannot be greater than your skills" restriction. That way, even if the equation comes out to 105.4 strength, if you've only got 100 in it, it's limited to 100?
Thanks to johnbarber for throwing these equations out there. If you've got a better way of doing things, let me know. I think these actually work out quite well.
Awesome dude! that rules...I am in favor of this!